انتخاب رادیاتور برای خانه

09128087432 شماره موبایل:
انتخاب رادیاتورهای خانه برای خرید

وقتی قصد دارید تا سیستم گرمایشی جدیدی را خریداری کنید، علاوه بر قیمت رادیاتورها باید فاکتورهای دیگری را هم مدنظر داشته باشید. گاهی وقتها افراد هزینه هنگفتی برای خرید سیستم گرمایشی بی نظیری انجام می دهند ولی این سیستم را با همان رادیاتورهای قدیمی منزل مورد استفاده قرار می دهند.

فیکس البرز
فیکس البرز

فاکتورهای تعیین کننده در خرید شوفاژ مناسب

وقتی قصد دارید تا سیستم گرمایشی جدیدی را خریداری کنید، علاوه بر قیمت رادیاتورها باید فاکتورهای دیگری را هم مدنظر داشته باشید. گاهی وقتها افراد هزینه هنگفتی برای خرید سیستم گرمایشی بی نظیری انجام می دهند ولی این سیستم را با همان رادیاتورهای قدیمی منزل مورد استفاده قرار می دهند. باید این را بدانید که در هنگام خرید شوفاژ، انتخاب رادیاتور نامناسب، برایتان خیلی گرانتر از یک انتخاب صحیح هزینه بر خواهد بود.

انتخاب صحیح برای خرید رادیاتورهای خانه بدین معناست که

  •     خریدار حس پشیمانی ندارد
  •     هرگز به فکر تعویض شوفاژ نمی افتد
  •     یک بار هزینه خرید ونصب شوفاژ می دهد
  •     سلامت خریدار وخانواده تضمین می شود
  •     خانه همیشه گرم است
  •     قبوض سنگینی برای برق وگاز نمی پردازید
  •     ظاهر منزل زیباتر می شود

    شما و خانواده تان شادتر خواهید بود.

سایز رادیاتور

شاید رادیاتورهای شما برای اتاق هایتان بیش از حد کوچک باشند و در نتیجه بازدهی خوبی نداشته باشند. پس باید به این نکته توجه کنید که سایز رادیاتور متناسب با مساحت اتاقهای خانه باشد. سایز معمول رادیاتورهای افقی ۱۲۰۰*۶۰۰ میلی متر است و سایز معمول رادیاتورهای عمودی ۴۵۰*۱۸۰۰ میلی متر

مدل رادیاتور

مدل رادیاتوری که انتخاب می کنید باید با ساختار سیستم گرمایشی منزل جور باشد. نصب رادیاتورهای دوپنله در اتاقهای بزرگ به جای رادیاتورهای تک پنله می تواند گرمای به مراتب بیشتری را به همراه داشته باشد.

    تک پنله یا دوپنله: رادیاتورهای تک پنله در حقیقت تنها یک پنل دارند.

از یک طرف به دیوار متصل می شوند و درطرف دیگر یک پنل گرمایشی وجود دارد. این رادیاتورها باریکتر هستند و به خاطر چسبیدنشان به دیوار زیباتر به نظر می رسند. ولی رادیاتورهای دوپنله، دو صفحه در دوطرفشان دارند وگرمای بیشتری ایجاد می کنند.

    افقی یا عمودی: رادیاتورهای افقی عریض تر هستند و فضای بیشتری را اشغال می کنند.

این رادیاتورها مرسوم تر و ارزان تر هستند. اما رادیاتورهای عمودی، کشیده هستند و در فضا صرفه جویی زیادی می کنند و ظاهر جذابتر و زیباتری دارند. رادیاتورهای حوله ای و یا نردبانی از جمله این رادیاتورهای عمومی به شمار می روند.

جنس رادیاتور:

رادیاتورها از ۴ جنس محتلف ساخته می شوند: آهن، فولاد (استیل) مهمولی ، فولاد (استیل)ضد زنگ و آلومینیوم. تفاوتهای زیادی بین رادیاتورها چه از نظر طراحی و چه از نظر نوع کاربرد وجود دارد و هرکدام از این رادیاتورها کاربرد متفاوتی دارند.

    رادیاتورهای آهنی: محکم و زیبا. این سبک رادیاتورها همان رادیاتورهای سنتی هستند که عمر بالایی دارند .

این رادیاتورها به زمان نیازدارند تا گرم شوند و وقتی خاموش می شوند هم حرارت را برای مدتی طولانی حفظ می کنند. از نظر وزنی سنگین هستند و طیف رنگی گسترده ای دارند.

    فولاد (استیل) معمولی: گزینه ای ایده آل برای یک بودجه معمولی.

این جنس رادیاتورها ارزان تر هستند و با طرح ها و رنگهای مختلف به بازار عرضه می شوند. تمام قابلیتهای یک رادیاتور خوب را با قیمتی مناسب عرضه می کنند. ارزان ترین گزینه موجود در بازار هستند.

    فولاد ضدزنگ (استنلس استیل): بادوام و مقاوم.

آنها سریع گرم می شوند و گرما را برای مدت خوبی حفظ می کنند و نیاز به مراقبت زیادی هم ندارند. این نوع رادیاتورها کمی گرانتر از رادیاتورهایی از جنس فولاد معمولی هستند ولی پرداخت این مبلغ اندک، برای خرید این رادیاتورها قطعا به صرفه است. بادوام ترین گزینه ممکن.

    آلومینیم: قیمت این رادیاتورها اولین نکته ای است که جلب توجه می کند ولی رادیاتورهای آلومینیومی فوق العاده اند.

به خاطر رسانایی بالای آلومینیوم این رادیاتورها سریع گرم می شوند و بعد از خاموش کردن، سریعا سرد می شوند. درعین حال دقت این رادیاتورها در انتقال دمای مدنظرتان به محیط، عالی است و باعث صرفه جویی اقتصادی زیادی در طولانی مدت می شوند. گزینه ای ایده آل برای شما در راستای خرید شوفاژ است. چرا که بهترین راندمان را دارد و در پروسه تولیدش نکات زیست محیطی کاملا رعایت شده و درحقیقت دوستدار محیط زیست است. این رادیاتورها سبک هم هستند وبه راحتی نصب می شوند.

تعداد رادیاتورهای موردنیاز در خانه

برای داشتن خانه ای گرم، تعداد رادیاتورهای داخل منزل هم فاکتور مهمی است. این رادر هنگام خرید شوفاژ مدنظر داشته باشید. شاید برای یک اتاق بزرگ، یک رادیاتور کم باشد. وقتی که سایز رادیاتور کوچک باشد و یا دقیقا زیر پنجره ای که دوجداره نیست نصب شده باشد، اثرگذاری اش به مراتب کمتر می شود. محاسباتی دراین زمینه وجود دارد که سایز وتعداد رادیاتورهای موردنیاز درهر اتاق را مشخص می کند تا بدین ترتیب بتوان بهترین راندمان را از سیستم گرمایشی گرفت.

BTU چیست و چقدر BTUنیاز دارید؟

BTU واحد اندازه گیری خروجی گرماست. هرچه BTUبالاتر باشد، رادیاتور گرمتر می شود. درحقیقت BTU، همان واحد وات است که برای رادیاتورهای الکتریکی به کار می رود. وقتی قصد خرید شوفاز را دارید، باید میزان BTUمورد نیاز درمنزل را محاسبه کنید تا بتوانید تشخیص دهید که کدام رادیاتورها مناسب کار شماست. البته رادیاتورهایی با BTU  بالا، گران قیمت تر هستند.

برای محاسبه خروجی گرما یا همان BTU باید سایز اتاق را در اختیار داشته باشید. در ابتدا طول، عرض وارتفاع اتاق با واحد فوت (هریک فوت،۳۰٫۴۸ سانتی متر است) را در هم ضرب کنید و عدد به دست آمده را در ۴ ضرب کنید. مثلا برای اتاقی به طول ۱۲ فوت (۳۶۵ سانتی متر)، عرض۹ فوت (۲۷۵ سانتی متر) و ارتفاع ۷فوت (۲۱۳ سانتی متر)، شما به رادیاتوری با قدرت ۳۰۲۴ BTU (وات) نیاز دارید.

البته شما باید فاکتورهایی مثل حرارت از دست رفته از طریق پنجره ها، شمالی یا جنوبی بودن اتاق و میزان عایق بودن دیوارهای اتاق هم توجه داشته باشید. پس برای محاسبه خروجی گرما باید ابعاد اتاق را به صورت دقیق در اختیار داشته باشید. تعداد پنجره ها، درها و محل قرارگیری پنجره ها هم واقعا مهم هستند. مثلا دراتاقی با ۳ پنجره، به سه رادیاتور نیاز خواهد بود.

برای هر بخش از منزل چه نوع رادیاتوری انتخاب کنید؟

رادیاتور مناسب آشپزخانه:

خانه شما چه بزرگ باشد و چه کوچک، شوفاژ نباید فضای زیادی از آشپزخانه اشغال کند. پس یک رادیاتور عمودی برای آشپزخانه انتخاب کنید. شاید حتی رادیاتورهای مدل حوله ای گزینه خوبی باشد  تا راحت تر بتوانید دستمال های شسته شده آشپزخانه را روی آن پهن کرده و درعین حال از گرما و حرارت رادیاتورش نیز برخوردار شوید.
رادیاتور مناسب حمام:

فضای حمام هم مثل آشپزخانه فضای محدودی است. قطعا برای حمام هم باید از شوفاژهای مدل نردبانی که ریل آویزان کردن حوله دارند استفاده کنید. یعنی یک رادیاتور عمودی که علاوه بر خشک کردن حوله ها، فضای داخل حمام را هم گرم کند.
رادیاتور مناسب اتاق خواب:

هیچ چیزی بدتراز یک اتاق خواب سرد نیست. یک رادیاتور افقی می تواند ناجی شما درسرمای زمستان باشد.
رادیاتور مناسب سالن پذیرایی:

بخش عمده ای از زمان هرخانواده درسالن پذیرایی سپری می شود. قطعا تعداد و مدل مناسب رادیاتورها برای سالن را مدنظر داشته باشید؛ رادیاتور افقی بیشتر برای این بخش ازمنزل مناسب است.
رادیاتور مناسب راهروها

بهترین نوع شوفاژ برای راهروها و سالن ورودی منزل و محل اتصال فضاها، شوفاژهای عمودی است. این شوفاژها بهتر فضا را پر می کنند و باعث می شوندتا خانه بزرگتر به نظر برسد.
نکات مهم دیگر

محل نصب رادیاتورها

این هم یکی از فاکتورهای مهم درگرم کردن هرچه بیشتر اتاقهاست. به عنوان مثال نصب رادیاتور در زیر پنجره، باعث هدررفتن گرما می شود. اگر پنجره ها دوجداره نباشند هم بخشی از گرمای اتاق از دست می رود. ممکن است مجبور شوید که رادیاتورتان را عوض  و یا جابه جا کنید و یا حتی رادیاتور دومی دراین اتاق نصب کنید.

بالابردن دمای ترموستات رادیاتورها

این هم گزینه خوبی برای گرمترکردن سریع اتاق است که می توانید دمای هر رادیاتور را برطبق میلتان تنظیم کنید. مثلا وقتی تمام اعضای خانه در سالن پذیرایی جمع هستند، شاید بتوان دمای رادیاتور اتاق ها را کمتر کرد.

در هنگام خرید شوفاژ، به جز رادیاتور، چه باید بخرم؟

دو شیر که به صورت جفت فروخته می شوند. برای هر رادیاتور، یک جفت شیر نیاز دارید. این شیرها، شیرهای ترموستاتیک رادیاتور(TRVs)  نامیده می شوند که با بهره گیری از آنها هم می توانید دمای هر رادیاتور را به صورت مجزا از سایر رادیاتورها تعیین کنید و درعین حال می توانید میزان خروجی حرارت را تنظیم کنید تا وقتی دمای هوا به اندازه کافی گرم شد، به صورت اتوماتیک، گرما را تحت کنترل در بیاورند. این شیرها تایمر مرکزی و کنترل ترموستاتیک دارند.

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید